Poznaj Poznań

INFORMACJE OGÓLNE

Poznań to miasto położone nad Wartą, w środkowo-zachodniej Polsce. Pod koniec 2010 r. ludność miasta liczyła 551.627 mieszkańców. Poznań to jedno z najstarszych miast w Polsce i jeden z najważniejszych ośrodków związanych z początkami państwa polskiego. W poznańskiej katedrze znajduje się grobowiec pierwszych władców Polski. Miasto jest niekiedy uważane za pierwszą stolicę Królestwa Polskiego.

Poznań jest piątym co do wielkości miastem w Polsce. Jest stolicą Wielkopolski i centrum administracyjnym dla województwa wielkopolskiego. Poznań jest obecnie jednym z największych polskich ośrodków handlu, przemysłu, sportu, turystyki, kultury i edukacji. Uczy się tu 140 tys. studentów, co czyni miasto jednym z czterech największych ośrodków akademickich w Polsce. Od niedawna miasto jest również ważnym centrum projektowym, gdzie realizowane są liczne inicjatywy, jak np. "Concordia Design", "Poznan School of Form", "Art & Fashion Festival". Poznań staje się również ośrodkiem przedsiębiorczości. W rejonie miasta powstało kilka parków technologicznych i przedsiębiorstw innowacyjnych (pierwszy park naukowo-technologiczny założono w maju 1995 r.).

KLIMAT

Poznań leży w strefie umiarkowanej i charakteryzuje się dużymi wahaniami temperatury. Zimy są zazwyczaj wilgotne z temperaturami spadającymi poniżej zera, natomiast lata są raczej ciepłe. Najgorętsze miesiące to lipiec i sierpień, gdy temperatura przekracza 20°C. Z kolei styczeń i luty to miesiące najzimniejsze z temperaturami poniżej 0°C.

STREFA CZASOWA

Polska leży w strefie czasu środkowoeuropejskiego (GMT+1). Polski czas letni (GMT+2 godz.) rozpoczyna się w ostatnią niedzielę marca i kończy w ostatnią niedzielę października.

JĘZYK

Językiem urzędowym w Polsce jest język polski. Język angielski jest używany w większości punktów usługowych, hoteli, restauracji oraz w miejskich punktach informacyjnych.

ELEKTRYCZNOŚĆ

Napięcie w polskiej sieci wynosi 230V, 50Hz AC. Gniazdka są okrągłe z dwoma okrągłymi otworami wtykowymi. Jeśli pochodzą Państwo z Wielkiej Brytanii lub Irlandii, należy zaopatrzyć się w adapter zasilania.

INTERNET

Dostęp do Internetu jest zazwyczaj darmowy i powszechnie dostępny. Praktycznie każda kawiarnia i restauracja oferuje Wi-Fi dla swoich klientów korzystających z laptopów i smartfonów. W rejonie Starego Rynku, pl. Kolegiackiego i pl. Wolności można uzyskać darmowy Internet w ramach projektu Bezprzewodowy Poznań. Niepotrzebne jest hasło, wystarczy wpisać swoje imię i nazwisko oraz zaakceptować regulamin.

KONTAKT TELEFONICZNY

Numer kierunkowy kraju: 00 48 (+48)
Numer kierunkowy Poznania: 00 48 61 (+48 61)

WALUTA

Prawnym środkiem płatniczym w Polsce jest złoty polski (PLN), który dzieli się na 100 groszy. USD 1 = ok. PLN 3,64; €1 = ok. PLN 4,28 (kurs NBP z dnia 13 czerwca 2018 r.). W obiegu są banknoty o nominałach: 10, 20, 50, 100 i 200 złoty, oraz monety: 1, 2, 5 złotych oraz 1, 2, 5, 10, 20 i 50 groszy. Pieniądze najlepiej wymieniać w kantorach, bankach lub hotelach.

PALENIE

Palenie jest zabronione w państwowych biurach, szkołach, muzeach, teatrach, na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych oraz w środkach transportu publicznego, na terenie stadionów, szpitali i placów zabaw. Nie można tez palić w jednosalowych restauracjach i barach. Nieprzestrzeganie zakazu może skutkować grzywną. Palenie jest dozwolone w restauracjach, pubach i kawiarniach mających specjalnie wyznaczone sale dla palących.